تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و ثبت آن در سامانه اداره مالیات بر ارزش افزوده

دولتها با تعیین مالیات بر فعالیت های مختلف مودیان و گاهی برخی از اموال آنها که درآمد زا هستند هزینه های خود را تامین می کنند. این هزینه ها انواع و اقسام متفاوت و بسیار زیادی را شامل می شود. بخشی از هزینه های دولت صرف کارهای عمرانی و رفاهی، بخشی صرف فعالیت های زیرسازی و اصولی و برخی دیگر هم صرف درمانی و بهداشتی می شود.

البته این عناوین فقط قسمت کوچکی از هزینه های دولتها برای اداره کشور هایشان می باشد و جزییات بسیار وسیعتری در این مورد وجود دارد و دولتها با دریافت مالیات از افراد به نسبت درآمدی که دارند تلاش می کنند زندگی بهتری به لحاظ اقتصادی و رفاهی برای اقشار کم درآمد تر فراهم آوردند.

ضمن انکه مصرف مالیات ها در پروژه های عمرانی و درمانی و ساخت بیمارستان ها و بیمه های درمانی برای افراد کم درامد یکی از ایده آل های اختصاص درامد های ناشی از مالیات است. مالیات ها تحت عناوین مختلفی از مودیان دریافت میشوند مثلا مالیات های مستقیم ، مالیات بر ارزش افزوده ، مالیات حقوق و دستمزد و بسیاری دیگر.

تعریف مالیات بر ارزش افزوده

از اسم این نوع مالیات پیداست که به ارزش کالا ها و خدمات مربوط میشود . از زمانی که پرداخت این مالیات الزامی شده است خریداران و مشمولین گمان می کنند که آن در واقع پول اضافی بوده که برای خرید یک کالا یا خدمات پرداخت می کنند اما واقعیت چیز دیگری است.

مالیات بر ارزش افزوده در واقع مالیاتی است که شما برای افزایش ارزش یک کالا در مراحل مختلف تولید می پردازید . به یک مثال ساده در این خصوص توجه کنید:

به عنوان مثال

یک ساختمان را در نظر بگیرید که پی آن ریخته شده است و صاحب ملک به دلیل مشکلاتی می خواهد آن را بفروشد ملک با قیمت مشخصی به فروش می رود مالک دوم شروع به ساختن آن کرده و ستون ها سوار می کند و اسکلت بندی را به پایان می رساند.

در این مرحله مالک دوم هم به هر دلیلی اقدام به فروش ملک می نماید. مالک دوم قطعا ملکش را دیگر با قیمتی که خودش خریده نخواهد فروخت. قیمت پیشنهادی او بالاتر خواهد بود چرا که حالا ملک از یک زمین گود برداری شده به یک ساختمان اسکلت بندی شده تبدیل شده است و در این فرایند غیر از پول  انرژی و وقت هم صرف گردیده و البته ارزش ملک هم بالا رفته است.

این فرایند را تا انتها در نظر مجسم کنید و فرض کنید ملک مذکور بین چند مالک دست به دست می شود و در هر مرحله انتقال، بخشی از ساخت آن انجام شده و در نهایت تبدیل به آپارتمانی نوساز میگردد.

در مرحله اخر که اپارتمان ساخته شد قیمت آن دیگر برابر قیمت زمین اولیه نبوده و قطعا افزایش یافته است و این افزایش قیمت به دلیل کاری است که روی زمین صورت گرفته و هزینه هایی که برای آن انجام شده است. این فرایند افزایش قیمت و افزایش ارزش یک کالا را ارزش افزوده آن کالا می گویند که مودیان باید برای این افزایش ارزش مالیات بپردازند یعنی در هر مرحله از فروش خریدار باید به نسبت افزایش ارزش کالا مالیات آن را هم پرداخت کند.

مالیات بر ارزش افزوده کالا در هر مرحله چطور محاسبه میشود ؟

این نوع مالیات در واقع چون یک ثروت انباشته در تولید کالاها و خدمات محسوب می شود در مراحل مختلف تولید از خریدارهای آن باید ستانده شود و در هر مرحله مالیات ستانده شده از نفر قبلی از میزان مالیات نفر بعدی کاسته می شود. برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده دو تا فرمول وجود دارد که به شرح ذیل است :

  • ارزش افزوده ناخالص = ارزش مصرف واسطه – ارزش ستانده
  • ارزش افزوده خالص = مصرف سرمایه ثابت – ارزش افزوده ناخالص

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

پولی که از ارزش افزوده یا ثروت انباشته شده بر روی یک کالا به دست می آید بین افراد مختلفی تقسیم میشود مثلا وقتی یک کارخانه تولیدی اقدام به تولید کیف چرم می کند در مراحل مختلف تولید کیف بر ارزش آن افزوده می شود و قیمت کیف بالاتر می رود.

این افزایش قیمت بین کارگران به عنوان حقوق و دستمزد، هزینه های استهلاک ماشین الات و تعمیرات آن، مالیات به دولت، سود برای سهامداران و صاحبان شرکت و غیره تقسیم شده و همه از آن بهره مند میشوند.

برای محاسبه نرخ ارزش افزوده و مبلغ ان می توان در سطوح مختلف اقتصادی این کار را انجام داد مثلا می توانیم در در سطح طبقه، بخش، گروه، قسمت یا کل اقتصاد انجام دهیم .

طبق در اقتصاد به واحد های اقتصادی با فعالیت مشابه گفته میشود و گروه متشکل از چند طبقه است و در ادامه بخش متشکل از چند گروه و قسمت از چند بخش تشکیل شده است .

محاسبه ارزش افزوده را در هر سطحی که انجام دهیم باید از یکی از سه روش ذیل استفاده نماییم :

روش تولید یا تفریق برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

این روش برای کلیه سطوح اقتصادی از جمله طبقه، بخش، گروه، قسمت و کل اقتصاد قابل استفاده می باشد. و برای محاسبه ارزش افزوده باید ارزش ستانده موسسه را از مجموع مصارف واسطه بکار رفته در جریان تولید کالا ها و خدمات تفریق کرد. این کار باید در طول یک دوره مالی انجام شود و عددی که بدست می اید میزان ارزش افزوده را نشان می دهد.

روش جمع یا توزیع برای محاسبه ارزش افزوده که روشی متداول است

در این روش ارزش افزوده را از توزیع میزان آن به عوامل تولید بدست می آورند یعنی ارزش افزوده از تجمع هزینه جبران خدمات، هزینه استهلاک و مالیات ومازاد عملیاتی محاسبه میشود.

موضوع مهمی که در این روش باید مورد توجه قرار بگیرد این است که در مورد موسساتی که به جز مالیات های مستقیمی که به دولت پرداخت می کنند موظف به پرداخت یک سری مالیات های غیر مستقیم هم هستند یا مثلا برای تولید محصول خود از دولت یارانه دریافت می کنند یعنی جزو کالاهای حساس می باشند این موسسات باید برای محاسبه ارزش افزوده مالیات های غیر مستقیمی را که پرداخت می کنند از یارانه دریافتی کسر کرده و عدد بدست امده را به آیتم های ذکر شده در سطر اول بیفزایند.

روش هزینه یا مصرف برای محاسبه ارزش افزوده

در این روش بر اساس نوع مصرف نهایی و نه بر اساس کل فعالیت اقتصادی موسسه ارزش افزوده محاسبه می شود.

برای عملی شدن این روش از محاسبه باید مصرف نهایی خانوارها، خدمات دولتی، خدمات خصوصی و غیر انتفاعی و سرمایه های ثابت و واردات و صادرات بدست امده و در محاسبه ارزش افزوده مورد استفاده قرار بگیرد. روش های اشاره شده در بند الف و ب و ج روش های متداول در محاسبه ارزش افزوده بوده و برای بدست اوردن هر یک باید یک سری اطلاعات اولیه جمع آوری گردد.

تماس